ALAN ADI UYUŞMAZLIKLARI VE MARKA HUKUKU

Alan adları nasıl iltibas yaratabilir?

Kanunun temel amaçlarından birisi tüketiciyi korumaktır, tüketici nezdinde iltibasın önüne geçmektir. İnternet kullanıcı alan adlarını yazarak girmiyor, arama motorlarıyla siteyi buluyor. Benzer alan adı olması durumunda aynı sayfada listeleniyor bazen daha üstte çıkıyor çünkü arama motorları anahtar kelimenin alan adı içerisinde olmasına PR veriyor. İşte burada hata ile başka siteye girme durumu oluyor. Ama internet kullanıcısının normal tüketici seviyesinin üstünde olduğunu düşünürsek bu hataya kolay kolay düşmüyor. Bununla birlikte kanun karıştırılmayı beklemiyor, karıştırılma ihtimalinden bahsediyor.

Alan adına kayıtlı sitedeki faaliyetle markanın tescilli olduğu sınıf farklı ise müdahale edebilir mi?

Elinizde marka tescili olması size her şeyi yapma hakkını vermemektedir. Zaten bir alan adını marka tesciline dayanarak terkin ettirebilmeniz için ilgili alan adındaki site ile sizin faaliyetlerinizin karışması nedeniyle veya sizin meşhurluğunuzdan bu sitenin faydalanması nedeniyle hak iddia edersiniz.  Alan adının tescilinin marka tescil tarihinden daha eski olması zaten bir kanaat uyandıracaktır.

Alan adı kiraladınız, sizden sonra birisinin de marka tescili yaptırdığını fark ettiniz ne yapılabilir?

İlk etapta marka henüz bültendeyse ilk yapılacak şey ön kullanım hakkına dayanarak markaya itiraz etmektir. Çünkü internet kullanımı da artık markasal bir kullanım yani ciddi kullanım olarak kabul edilmiştir. Fakat bu itirazda sizin alan adınızda yaptığınız faaliyetle marka sınıfı arasında fark varsa bu durumda TPE itirazı reddebilir bunu zaten karşı taraf belirtecektir. Bu durumda siz itiraz etmeden önce siteye aynı sınıfta şeyler eklemenizde fayda var.

İki alan adı da internette hizmet veren sitelerse ne olur?

İki ayrı site var, internetten satış yapıyorlar. Birisi daha sonra marka alıyor. Sonra diğer siteye dava açıyor. İşte bu durumda bahsettiğimiz delilleri kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Delil niteliği var ya da yok, dosya bilirkişiye gittiğinde ilk kim kullanmış, nasıl kullanmış bakıyorsunuz. Burada tarafların emaillerinde slogan olarak kullandığı ifadeler dahi delil niteliği taşıdığını görüyoruz. Çünkü konu zaten internet ortamında geçiyor.

9 Comments

 1. Sinan Gülsayar 23:53 de 21 Haziran 2014

  Merhaba Sertel Bey,
  Benim içerisinde marka adı geçen bir domainim var ve firmanın bana vermiş olduğu özel izinle satış yapıyorum( http://www.nikeayakkabilar.com gibi düşünebilirsiniz) Yaklaşık 2 yıldır satış yapıyorum ve haliyle websitesine bugüne kadar yaptığım yatırımlar var ancak firma satışlarımı sonlandırmamı istiyor. Satışları sonlandıracağım ancak başka markalara ait ürünlerin satışına devam etmek istiyorum. Burada illegal bir durum yaratmış olur muyum? İlgili firma domain üzerinde herhangi bir hak talep edebilir mi?
  Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 2. memet 22:44 de 05 Haziran 2014

  Selamun Aleyküm. Ben Bir Domain Aldim. örnek: ahmetyapi.com Bu ad üzerine Daha önce Herhnagi Bir alan adi Tahsil edilmemişti. İLK Ben aldim… Yaşadıgım Şehirde’de Bu isim üzeri Yapi market Var iş yeri. ahmetyapi market die. Bu Domaini Benden almak için Yanıma geldi. Fiyat biçtim Anlaşamadık. Buda ahmetyapi.com değilde. ahmetdemir.com olarak web sayfasını kurdu. Ama İş yeri Reklamlarında ahmetyapi die geciyor işyeri camekanlarındaki yazılar arabalaredki vs vs. Demem şu ki. Ben Bu ahmetyapi.com Sayfasını Kursam Rehber sitesi yapsam. Örnek: şuyapi nerde’ hangi şehirde die.yada herhangi 1 site olarak.ilerde bu adam beni mahkemeye verirmi? verse ne olur. alan adım bende kalırmı ?

 3. Tamer Can 14:11 de 07 Nisan 2014

  Merhaba Sertel bey, 2005 Yılından itibaren kullandığım com uzantılı bir alan adım var. Birisi 2012 kasım ayında Marka başvurusu yapmış ve com.tr uzantısını almış. Başvuru sonuçlanmadan Bende marka başvurusu yaptım. Benim başvurum reddedildi tüm kararlara itiraz ettim. İtiraz hakkım kalmadı. com.tr benim için önemli değil. 9 yıldır kullandığım domaini benden alabilirlermi?

 4. Nail özden 18:50 de 17 Şubat 2012

  Sertel bey bverdiğinizcevap için öncelikle teşekkür ederim.Hükümsüzlük davasını açıcaz.Benim aslı öğrenmek istediğim bu tarz elde kalan com.tr alan adlarını nasıl geri alacağımız ile ilgili.Oddüye yazdık ilgili com.tr nin marka başvurusu ile alındığını 2 sene itiraz gelmediğinden bu şahısta kaldığını herhangi bir marka tescili ile alan adının tahsisinin sağlanmadığını öğrendik.Böyle bir durumda haklarımız nelerdir.?Nereye başvurmalı?Bu alan adının terkinini nasıl sağlayıp haksız kullanan kişiden alırız?Araştırdığıma göre böle siteler marka tesciliile alınmamışsa sonradan farklı bir tescil yapılmışşsa marka hükümsüz bırakılsa bile alan kişinin elinde kalıyomuş.?Bu konuda farklı bir davamı açıcaz

 5. Av. Sertel Şıracı 18:28 de 17 Şubat 2012

  merhaba,
  marka konusunda gerçek hak sahibi sizseniz,
  size açılan bir tecavüz davasında dayanak yapılan marka için hükümsüzlük davası açmalısınız,
  şu an size açılan bir dava varsa evrakları email ie gönderiniz inceleyelim.

 6. Nail özden 18:22 de 17 Şubat 2012

  Aynı durum bizdede var şahsın biri başvuru belgesi ile alan adını almış tescil sonuclanmamış ama alan adı 2 yıl itirazssız kullanıldıgından adamda kalmıs bu sefer 2 yıl sonunda bu şahıs gene br marka başvurusunda bulunuyor ve markayı geçiriyor ve tescilsiz alan adı ve sonradan tescili markası ile bizim alan adı üzeriimizden marka hakkına tecavüz ediliyomus iddası ile dava acıyor.
  Şahsıtan öncede aynı isimde farklı sınıfta markamız var
  Böyle bir durumda ne yapıcaz

 7. Cihan Yalçın 12:31 de 10 Şubat 2012

  Çok teşekkür ederi konunun detayı şu şekilde ben 2006 yılından beri alan adıı kullanıyorum.Bunu whois,tanık ifadeleri bilirkişi ve arschive.org kayıtları ile ispatlıyorum buna dayanarak hukumsüzlük davasıda açtım karşı şahsın domaininde devrini istedimde öğrenmek istediği şu.Bu şahıs sitemden içerikte çaldı şu an bu sebebten google aramalarından dmca şikayeti ile çıkarıldıı.Buna muteakip tecavüz meni istemli dava açtım.Savcılığada suç duyurusunda bulundum şahıs savcılık bilirkişi incelemesinde domaini mahkeme kararı ile aldım sonradanda sağlam olsun diye marka tescili yaptım demiş.Tpe ye bakıyoruz 2007 de bir başvuru var nic.tr ye sorduğumuzda bu başvuru belgesi ile almış ama şu an nic.tr üzerinde bu başvurduğu belge ile alan adı tahsis edilmemiş,sonradan aldığı marka tescil belgeside kural gereği olmuyormuş olması gereken başvuru reddedilmiş ama 2 sene içerisinde itiraz eden olmadığından geride almamışlar.Bu kural gereği 2 sene itirazssız kullananlar tescil olsun olmasın hak kazanıyolarmış.Şu anki sitenin durumu bu.Bizimde aynı isimde – li domainimiz var başvuru belgesi ile aldık tescilide alır almaz bildirdik.Şu an böle bir üstünlüğümüz var.tescilimizde önce yapıldı.Şahısın sadece 2009 da başvurduğu 2011 de tescil ettirdiği markası var ama domaini nic.tr üzerinde patentli değil.Bu şekilde hak talep edebilirmi?Ayrıca bu domain 2008-2009 arası açıktı ama sahibi piyasada yoktu tescili olmadığından 2 senede dolmadığından ortada görünmedi 2010 yılında piyasaya cıktı çünkü süre dolmuştu.Buna rağmen bizi 2006 yılında hem fiili he fiziki varlığımız piyasada varken kendisi 2008 de kullanım olarak varım dıyor.
  Ayrıca marka ismi jenerik bizim 38 ve 41 maddede aynı isme var 2010 da tescilli onunda 35 var 2011 de tescilli.. 35 teki maddenin içeriğini sıralayarak dava açmış.Durum bu şekillde sertel bey.Şu an nic.tr üzerindeki site tescilsiz duruyor sistem üzerinde sonradan yapılan tescil var bizimde markamız var acaba diyorum yeni bir suç duyurusunda bulunsak ihtiyati tedbir koydurabilirmiyiz?Ne şekilde bir bildirim yapmak lazım.

 8. Av. Sertel Şıracı 09:38 de 10 Şubat 2012

  Öncelikle delilleri görmeden yorum yapmamız çok zor fakat sizin anlattıklarınızdan genel bir cevap verelim:

  Marka konusunda gerçek sahiplik ilkesi geçerlidir, bu nedenle siz daha öce kullanıyorsanız ve bunu ispatlarsanız bu dava lehinize biter.
  Fakat kişinin bir de markası varsa ve bunun iptali mümkünse mutlaka siz de bir hükümsüzlük (iptal) davası açmalısınız, siz bu davayı açmadıkça mahkeme o markayı iptal edemez. Olayı kesin çözmek için iddiasına dayanak yaptığı markayı iptal ettirmelisiniz ki hem size açılan dava düşsün, hem markası iptal olsun, hem de alan adının dayanağı kalmasın.
  Daha somut verileri bize email olarak gönderirseniz, daha ayrıntılı değerlendirme yapabiliriz.

 9. Cihan yalçın 02:38 de 10 Şubat 2012

  Merhaba sertel bey yazılarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum.Benim şöyle bir sıkıntım var.Vatandasın biri marka basvurusu ile com.tr alan adı alıyor ama markası reddediliyor bu sefer kendini geri plana atan bu vatandaş nic.tr alan adı kuralı 21 maddeye göre 2 senelık itirazsız kullanırsa hak sahibi olma avantajını kullanıyor.Site nic.tr de bu sekilde tescilli ama bu sürenin bitiminde yeniden bir marka basvurusunda bulunuyor bu seferde marka geciyor
  Yalnız sole bır durum var bizimde bu donemde marka basvurumuz var ve aldıgımız com.tr var markamız sahıstan once tescil edimiş.Şimdide sahıs hak hukuk dıyerek tecavz davası acmıs ama tecavızın oldugunu ıddıa ettıgı sitesi marka tescili ile alınmamıs markada sonradan alınmıs
  Ne yapmamı önerirsiniz

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
ALAN ADI TESCİLİNDE MEŞRU BAĞLANTI NEDİR?

Marka mevzuatımızda yapılan değişiklikle, alan adı kullanımında meşru bir bağlantının olmaması halinde bunun bir hak ihlali olduğu hükmüne yer verildi....

Kapat