Jenerik ifadelerden oluşan alan adlarının durumu nedir?

2016-11-05T22:49:51+03:0026/07/2011|Categories: Bilişim Hukuku, Marka Hukuku|Tags: , |

Alan Adı Jenerik İfadeler

Bilindiği gibi jenerik ifadeler mutluk red nedenidir bu nedenle Türk Patent Enstitüsü böyle başvuruları itiraza gerek olmaksızın red etmektedir.

Bir şekilde marka tescili sağlanmışsa ve bu belgeye dayanarak örneğin bir tecavüz davası açılırsa site sahibinin ilk yapacağı iş karşı dava açarak mutlak red gerekçesine dayanarak markanın hükümsüzlüğünü istemek olacaktır.

Peki tersi olabilir mi? Jenerik bir ifadeden oluşan alan adı sahibi bu adı kullanan bir işletmeye veya başka bir alan adı sahibine sava açabilir mi?

Bu mümkün değildir. Zira piyasada jenerik ifadeleri işletmelerinin tabelasına yazan kişiler vardır bunun önünde bir engel yoktur, yani bir kişi büyük harflerle simitçi yazabilir. Fakat bu zaten markalaşmaya aykırı olduğu için kimse de bunu yapmamaktadır. İstisnası böyle bir jenerik ifadeye ayırt edici nitelik kazandırmak olabilir.

 

5 Comments

 1. tansu uzun 05:02 de 27 Aralık 2014

  İyi günler sertel bey daha önce uzungil davaları konusunda yayınlarınız biliyorum bu konuyu gündeme taşıdığınız için karşı haksız tescilerin arkasına sığınan firma adımıza kayıtlı uzungil.com.tr yi yılarca haksız ve hukuksuz olarak kullanmıştır,alan adımı nic.tr sitesinden geri aldım halen karşı firma http://www.uzungil.com.tr sitesini ticari olarak reklamlarında ve yıllar önce benim aldığım uzungil.com uzantısınıda boşta diyerek alıyor ve site kurmuş bana kendileri çeşitli kurumlarada dava açacaklarına dair ihtarname bile yolladılar haksız oldukları halde internet sitemi sanki kendi internet siteleri gibi tanıtmakta bunun üzerine siteyi kapattım.com.tr alan adı ile çeşitli başvuru yaparakta marka sınıflarını çoğaltmışlar hırsız heryerde hırsız
  konu ile ilgili görüşlerinizialmak isterim

 2. Ateş KESKİN 07:08 de 22 Kasım 2013

  dün gelen bir tebligata göre 07.08.2007 tarihinde usak mekan ismiyle bir logo hazırlanmış altına http://www.usakmekan.com domain adresi eklenmiş ve bu şekilde marka/logo tescili yapırtmış bir firma beni dava etmiştir. Ben siteyi 2011 yılından 2017 yılına kadar domain boş olduğu için aldım. Böyle bir patentten haberimin olması da imkansızdı. Şimdiki şikayete göre muhtemelen domaini benden alacaklar ve mahkeme, avukat masrafı falan derken ben baya bir yük altına gireceğim.
  1. Tescil hakkında bilgim olmasının imkansızlığını bahane edip bu masraflardan kurtulmam gibi bir yol var mı?
  2. Davayı reddedersem ne gibi sorunlarla karşılaşırım?
  3. Devir kararı çıksada ne tübitak nede başka bir yer bu devri yapamaz. ya ICAANN a bu kararı iletecekler yada ben domain transferine izn vericem. Karara rağmen izin vermezsem ne gibi sorunla karşılaşırım?

 3. Ibzk 13:31 de 17 Aralık 2012

  Merhaba,soruyu başka yerde sormuştum burası daha uygun sanırım:
  “internet üzerinden sağlık ile ilgili konularda soru-cevap şeklinde ücretsiz bir danışmanlık sitem var. Verilen hizmetin niteliksel kavramı için marka tescil başvurusu yapılmış ve kabul edilmiş,sınıflama yapılamadığı için geçici olarak farklı bir kod verilmiş yazıyor süreçle ilgili.Ve 2 yıl geçmiş üzerinden hala yanı yazı var patent enstitüsü sorgulamasında eksik evrak bekleniyor şeklinde bir ibare ile.Benim öğrenmek istediğim eylem marka olabilir mi?markayı burda yazmak istemiyorum ancak benzerini yazacağım örneğin: “kariyer danışmanlığı” marka olarak tescil edilmiş,bu bana çok ters geldi kariyer danışmanlığı bir eylem ya da hizmetin genel adıdır bunu A markası da yapar B markasıda yapar hizmetin veya eylemin marka tescili nasıl olur.
  Soru 1: Bu kişi markayı tescil ettirdi ise kariyer danışmanığı yapan veya yapmak isteyen kişiler “mavi kariyer danışmanlığı vs.” gibi kavramları kullanamayacaklar mı.
  İkinci sorum bahsettiğim tescilin yapılma nedeni sanıyorum odtü tarafından verilen com.tr alan adının alınabilmesi için marka başvurusunun yapılma şartının olması.başvuru yapılmış ama tamamlanmamış görünüyor üzerinden de 2 yıl geçmiş.bu alan adının ipatli sözkonusu olabilir mi.odtü ye marka tescili tamamlanmadı diye itiraz edilebilir mi.2 yıl geçti ise edilemez diye biliyorum.

 4. Av. Sertel Şıracı 09:44 de 02 Haziran 2012

  merhaba
  jenerik ifadeler için sorun yaşamazsınız,
  böyle bir marka başvurusu ancak bebek koltuğu emtiasının olmadığı bir sınıfta gerçekleşebilir, örneğin kitap yayıncılık gibi,
  marka hukuku anlamında siteleri sadece alan adı olarak düşünmemek lazım, bu ek olarak site içeriği, faaliyeti önemlidir.
  bu markayı bebek koltuğu dışında tescil ettiren bir firmanın bu yönde dava açma hakkı olabilir, ama faaliyeti kesinlikle bebek koltuğı işleri olamaz,
  bu kanununa aykırı olur.
  sizin örnek verdiğiniz bebekkoltugu.com 2009 yılında tescil edilmiş, başka birisi müzik kutusu konusunda 2010 yılında marka başvurusu yapmış.
  2009 daki kişinin ön kullanım hakkı zaten mevcut,
  kişi eğer kötü niyetle bu markayı aldıysa ICANN ile alan adının geri alınmasına gayret edecektir veya dava da açabilir.
  ama bu sitede koltuk satılırsa o markanın iptali da gündeme gelir.

 5. mustafa bulut 06:57 de 02 Haziran 2012

  merhaba jenerik bir ismin alan adı sahibi orneğin bebekkoltugu.com ve bunuda bebekkoltugu.com olarak marka tescili yaptırırsa daha sonra mahkemeye gidip googla da arama motoruna bebek koltuğu için reklam veren firmalar aleyhine markamı kullanıyorlar diye dava acıp dava sonuclanıncaya kadar ihtiyatı tebdir aldırıp karşı firmalardan bu reklamları durdurmasını talep edebilirmi mahkeme bebekkoltugu.com markası bebek koltuğu kelimelerinden oluştuğu için dava acan firmayı haklı bulabilirmi. arastırmalarımda bununolamıyacağı yonunde ama elimizde bu tur ihtiyatı tebdir kararı var bunun duzeltimi nasıl yapılabilir. mustafa bulut

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
İŞ KAZASININ BİLDİRİLMESİ İŞLEMLERİ

İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemleri almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de...

Kapat