Kötü niyetle savunma markası tescili

2011-05-02T17:35:35+03:0015/06/2009|Categories: Marka Hukuku|

Kötü niyetle tescil bugünlerde en sık karşılaştığımız marka uyuşmazlık konusu, bu sebeple geçtiğimiz yazımızda tuzak markalara değinmiştik. Bu yazımızda da kötü niyetli tescil yapılmasının diğer sebeplerini araştıracağız.

Kötü niyetle tescil yapılmasının bir nedeni de savunma markaları tescil ettirmektir. Bu durumda ortada bir asıl marka vardır ve birden çok bu asıl markayı korumak için tescil ettirmiş markalar vardır. Burada savunma markaları kullanmak amacıyla tescil ettirilmezler. Ortada bir engelleme amacının olması sebebiyle bu durum rekabetin korunması hükümlerine aykırıdır. Ayrıca zaten kanun hükümlerimizle önüne geçilmiş olan benzer marka tescili konusunu aşar bir şekilde, markanın sahibi kendisine bir yöntem geliştirmektedir. Tabi tescil edilebilir markaların azalması sebebiyle sistemdeki yük de bu işin başka zararlarıdır.

Bilindiği gibi markanın temel amacı bir ürünü tanımlama ve iltibasa sebebiyet vermeden ona ayırt edici nitelik kazandırmaktır. Fakat bu tarz bir kullanımda markanın asıl işlevinden bahsetmek mümkün değildir.
Bu başvurulara neden izin verilmektedir? Bu şekildeki bir kötü niyet kişiye bağlı bir unsur olduğundan başvuru makamının bu olumsuz düşüncenin farkında olması mümkün değildir. Burada haksız rekabet yapma yönünde bir düşünce vardır hatta rakiplerini gerektiğinde baskı altına alabilecek tuzaklar kurulmaktadır ve gerçek amaç açığa çıkmadan kanunen haklara kavuşmaktadır.

Bu tür bir başvurunun varlığı halinde ilan aşamasında marka başvurusuna itiraz edilebilecektir. Burada ispat ile ilgili sorunlar çıkacaktır fakat somut olaylarla ve tecrübelerle ispat külfetine başvuru sahibi de girecektir. Henüz marka hakkındaki mevzuatımızda kötü niyet hükümsüzlük sebebi sayılmamaktadır fakat Medeni Kanunumuza göre kötü niyet korunmayacaktır.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Tuzak markalar, haksız kazançlar

Markalar kanunu bir marka için tescil belgesi düzenlendikten sonra 5 yıl içerisinde kullanılmasını öngörmüştür, şayet kullanılmazsa bir hükümsüzlük sebebi olacak...

Kapat