İlan Edilmiş Marka ile Dava

2011-05-02T17:35:34+03:0021/06/2009|Categories: Marka Hukuku|

Marka başvuru yapılmış ve yayına çıkmış olan bir markaya tecavüz edenlere karşı ne yapılabilir?

Markaların korunması ile ilgili KHK?nin 9. maddesinin son paragraf:?..Markanın sağladığı haklar, üçüncü kişilere karşı marka tescilinin yayın tarihi itibariyle hüküm ifade eder. Markanın tescili için yapılacak başvurunun yayınlanmasından sonra doğabilecek durumlarla ilgili olarak tazminat talebi yapılabilir. Ancak başvurunun yayını ile doğan haklar, tescilin yayınıyla birlikte tescilli markadan doğan hakların kapsamı içinde değerlendirilir. Mahkeme, öne sürülen iddiaların geçerliliğine ilişkin olarak tescilin yayınlanmasından önce karar veremez.?

Bu maddeden hareketle ilan edilmiş bir marka, aynı tescilli bir marka gibi sonuçlar doğuruyor fakat bu aşamada açılan bir dava için bütün işlemler yapılıp karar için markanın tescili bekleniyor.

Uygulamada bir dava açıldığında karşı taraf da kendisinin hak sahibi olduğunu düşünüyorsa buna bir hükümsüzlük davası ile karşılık vermektedir. Bu durumda karşı taraf hükümsüzlük davası açamayacaktır çünkü tescilli bir marka yoktur ancak TPE nezdinde ilan aşamasında olan markaya itiraz edebilecektir. Mahkeme bu tescil aşamasının tamamlanmasını bekleyecektir.

Bu arada bizim için önemli sorular şunlardır:
Markanın tamamen bize ait olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bu markayı ilk kim kullandı ve markasal kullanım kime ait?

Ne kadar süredir bu markayı kullanıyoruz?

Bu sorulara cevaplarımız olumlu ise bizim için çok da sorun çıkmayacaktır.

Ayrıca Ticaret Kanunumuzun haksız rekabet hükümlerinden hareketle de dava açma hakkımız mevcuttur. Bu sebeple açılacak olan davada hem Marka ile ilgili mevzuata hem de Ticaret Kanunumuzdaki harkız rekabet hükümlerine dayanmak da fayda var.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Zombi bilgisayarlar ve bilişim suçu

Sizlerle bilişim suçlarını ve konuyla alakasız bilgisayar sahiplerinin durumunu incelemesine başlamıştık. Son günlerde yetkisiz para transferleri, çalınan kredi kartlarıyla kontör...

Kapat