Marka Ceza Davaları

2015-07-28T00:54:34+03:0006/07/2008|Categories: Marka Hukuku, Önemli Yazılar|Tags: , , , |

 Geçen hafta sizlerle marka ceza davalarına giriş yapmıştık ve bu hafta devam ediyoruz. Kararnamenin 61/A maddesinin 1. fıkrasında, gerçeğe aykırı kimlik bildirimi yapma, bir eşya veya ambalajı üzerine konulmuş, marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldırma, kendisinin haksız olarak marka başvurusu veya marka hakkı sahibi olarak gösterme eylemleri suç olarak düzenlenmiştir.

Kararname’nin 23. maddesi uyarınca bir markanın tescil edilmesi için şekli ve kapsamı yönetmelikte belirlenen, başvuru sahibinin kimliğine ilişkin bilgileri de içeren başvuru dilekçesi ile başvuruda bulunmak şarttır. Başvuru sahibi kendi kimliğindeki bazı bilgileri gizlemiş veya bir başka kişinin kimliğini de vermiş olabilir.

Bir markanın koruma altında olduğu ya da tescil edilmiş bulunduğu uluslar arası bir işaret olan “R” ile belirlenir. Bu işareti ambalaj veya malın üzerinden kaldıranlar marka hakkına tecavüz etmiş sayılacağı gibi ve kendisini haksız olarak marka başvurusu veya marka hakkı sahibi olarak gösterenler de KHK’nin 61/A 1-a maddesi gereğince cezalandırılırlar.

Mevcut olmadığını veya üzerinde tasarruf yetkisi bulunmadığını bildiği veya bilmesi gerektiği halde Kararname’nin devir, intikal, rehin ve haciz ile ilgili maddelerinde yazılı haklardan birini veya bu hakla ilgili lisansı başkasına devretme, verme, rehnetme ve bu haklarla ilgili herhangi bir tasarrufta bulunan kişiler cezalandırılacaktır.

Korunan bir marka sahibi olmamasına rağmen markayı taklit mal üzerine, ilan ve reklamlara veya ticari evrak üzerine koymak şeklinde kullanan kişiler bu suçun failidirler.

61. maddede yazılı fiillerden birisini işleyenler hakkında, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına veya yirmiyedimilyar liradan kırkaltımilyar liraya kadar ağır pazara cezasına veya her ikisine, ayrıca işyerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men edilmelerine, hükmolunur.

Peki kimler şikayetçi olabilir?

Şikayetçi, marka korumasından doğan hakları tecavüze uğrayan kişidir. Ayrıca TPE’de 61. madde hükmü dışında kalan suçlarda şikayet hakkının sahibidir.

Haftaya tasarım hakkındaki ceza davalarıyla devam edeceğiz.

6 Comments

 1. Mehmet Esen 21:21 de 22 Temmuz 2013

  Merhabalar.
  Daha önce marka koruma kanuna muhalefetten 1 yıl hükmün açıklanması geri bırakılmış bir cezası olan kişi tekrar aynı suçtan mahkemeye çıkarsa ne olur? Çok uğraştım fakat Bu konu hakkında bir emsal bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

 2. Av. Sertel Şıracı 22:18 de 29 Mayıs 2013

  Merhaba
  Konu oldukça sıkıntılı
  Müşterimizin duruşu da önemli
  Elinizdekileri bize mail ile gönderiniz inceleyelim

 3. AHMET 19:45 de 29 Mayıs 2013

  merhaba.fason ilik düğme iş iyapıyorum. işyerimde müşteriye ait emitasyon mal marka takipçileri tarafından tutanak tutularak götürüldü.bunun cezası ne olur.ilk defa bu durumla karşılaştık.naSIL BİR YOL İZLEMELİYİM. TEŞEKKÜRLER

 4. serkan 12:56 de 10 Nisan 2013

  merhaba. bir müşterimiz alacagının karsılıgında mağzamıza 19 adet marka kemer bırakmış (müşteri yabancı uyruklu, rus). o an orada bulunan elemanımızda urunleri tezgaha dizmiş. bundan haberimiz yoktur. her yeri urunlerle dolu olan dukkanda farkedilmeyen birşeydi. hali hazırda biz kendi markamızla ürünlerimizi satıyorduk. daha sonra geldiler bu urunleri topladırlar ve bizi mahkemeye verdiler. kendileri bizden anlasma yoluan gidip gitmeyecegimizi eger anlaşma olacaksa bunun 2000 dolar ucreti olacagını soylediler. 2 marka ve 19 kemer ürünü için. bu konuda ne yapılmalıdır? biz musterimiz yüzünden boyle bir duruma dustuk bu ücreti ise vermek istemiyoruz. ürünleri bırakan müşteriyi de tanımadıgımızdan onun bilgilerini veremiyoruz. sadece adını biliyoruz. bu konuda ne yapılabilir? anlaşmayı yapmazsak hapis cezası gelebilir mi?

 5. Av. Sertel Şıracı 09:14 de 24 Ağustos 2012

  Şikayeti markanın tescili sahibinin ikametinde de yapabilirsiniz.

 6. yasemin 11:16 de 22 Ağustos 2012

  nereye şikayet edebiliriz

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Marka Hakkı ve Ceza Hukuku

Değerli okurlarımız bu hafta sizlerle marka hakkı ihlallerinin cezai yaptırımlarını paylaşacağım. Hukukumuzda marka ile ilişkili suçlar, 556sayılı KHK’ye eklenen 61/A...

Kapat