İnternet alan adları ve marka

2011-05-02T17:35:35+03:0015/06/2009|Categories: Marka Hukuku|

Şirketler gün geçtikçe ürün ve hizmetlerini internete taşımaktadırlar. Sanal alem dışındaki kullanımlarda bir sorun yaşanmazken iş internetin kendine has özelikleri gündeme geldiğinde içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Bu durum marka hukuku ve bilişim hukukunun iç içe geçmesiyle daha da karmaşıklaşmaktadır.

Bilindiği gibi alan adı tahsislerinde ilk gelen alır ilkesi geçerlidir. Bu ilke tüm dünyada uygulandığı gibi ülkemizde alan adı dağıtımından yetkili kurum olan ODTÜ tarafından da bazı uzantılar için de benimsenmiştir (örnek: web.tr, gen.tr). Bir alan adı tahsis edileceği zaman herkes özgürdür önünüzdeki tek engel o ismin daha önce kayıt edilmemiş olma durumudur. Buraya kadar genellikle sorun çıkmamaktadır, bu tescil işlemi yapıldıktan sonra karışmaların ortaya çıkmasıyla asıl alan adı sahipleri devreye girmektedir.

Biz bu yazımızda tamamen kötü niyetle hareket eden kişilerden bahsetmekteyiz yoksa internette kendisi adına iyi niyetle sitesini kurmuş kişilerin karşılaştığı problemler ayrı bir inceleme konusudur.

Dünyada bu şekilde alan adı tescil ettirmeye Domain-Grabbing veya Cybersquatting denilmektedir. Kötü niyetli kişiler özelikle haksız kazanç elde etmek için marka değerine sahip bir alan adını tescil ettirmekte belirli süre sessiz kalmakta ne zaman ki asıl marka sahibi bu alana ihtiyaç duydu o zaman ortaya çıkarak bu alan adını devretmeye gayret etmektedir.

Bir başka yol ise sık kullanılan ifadeleri marka olarak tescil ettirip ardından bunu kullanan alan adı sahiplerine ihtarname çekmek şeklinde gerçekleşmektedir. Bu yöntemde kişiler marka hukukun verdiği yetkiyi kötü niyetle kullanıp bu alan adı sahiplerini tehdit ederek markayı almalarını sağlamaya çalışmaktadırlar.
Tanınmış markaların kötü niyetle tescil edilmesiyle mücadele çok daha kolaydır.
Bu her iki durumda da üzerinden durulması gereken kötü niyetin varlığıdır, unutulmamalıdır ki hiçbir hukuk sistemi kötü niyeti korumayacaktır. Fakat tescil sahibi başvurusunda iyi niyet sahibiyse bu durum internet ortamının kendisine has özellikleriyle çözülmelidir.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü niyetle savunma markası tescili

Kötü niyetle tescil bugünlerde en sık karşılaştığımız marka uyuşmazlık konusu, bu sebeple geçtiğimiz yazımızda tuzak markalara değinmiştik. Bu yazımızda da...

Kapat