Tuzak markalar, haksız kazançlar

2011-05-02T17:35:35+03:0015/06/2009|Categories: Marka Hukuku|

Markalar kanunu bir marka için tescil belgesi düzenlendikten sonra 5 yıl içerisinde kullanılmasını öngörmüştür, şayet kullanılmazsa bir hükümsüzlük sebebi olacak ve talep halinde marka sicilden silinecektir.

Marka mevzuatımız bir marka tescil başvurusu yapılabilmesi için bir işletme ile bağlantı kurulması zorunluluğu yoktur. Gerçekten de bir kişi ihtiyatla kuracağı şirket için önceden marka tescili yapabilir ve doğrusu da budur.
Fakat şu an maalesef bu konuda danışmanlık yapman kişiler çok önceden nasıl olsa bu marka tescil olur diye düşünerek güzel ifadeleri tescil ettirmişlerdir. Hatta halihazırda kurulu firmaların markalarını tescil ettirip firmalara ihtarname dahi gönderilmektedir. Ve bunu kanunun tarafından verilen korumayı kullanarak pazarlık ve baskı unsuru yapmaktadırlar.

Mali çıkarlar elde etmek için bu şekilde bir başvuru yapıp, kurbanını beklemek tam anlamıyla bir tuzaktır.
Burada önemli olan tescil başvurunsa bulunan kişinin kullanma iradesini ortaya koyabilmesidir. Başvurusunda kötü niyet taşımayan kişi için tuzak kurduğu söylenemez. Fakat olayların gelişimine göre bu markayı kullanmaktan vazgeçmiş ama markasını kullanan bir firmayı tespit edince onun üzerinde baskı kurulmaya çalışılması da engellenmelidir. 5 yıllık süreyi kullanmayanların da önünün açılması gereklidir.

Burada karşımıza ispat sorunu çıkmaktadır zira başvuran kişinin işletmesinin olmaması tek başına kötü niyet için yeterli olmayabilir. Bu durumda gönderilen ihtarname, firmaların birbirini tanıma olasılığı, bu markayı tescil ettiren kişinin başka girişimleri olması, uyuşmazlık yaratan markanın etrafının benzer başvurularla çevrilmesi, kişi ile firma arasında başka bir bağlantının varlığı gibi hususlar da değerlendirilip bu emarelerle sonuca gidilebilir.
İspat yükü her ne kadar davacıya ait olsa da olumsuz bir konunun ispatı zor olacağından bu kural davacı lehine yumuşatılıp davalının markayı kullandığının veya kullanma ihtimalini destekleyecek, kötü niyetli olmadığını ortaya koyacak delilleri getirmesi istenmesinde yarar vardır.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
İnternet tüketicisi geri alma hakkını kullanırsa

Hayatımıza kısa süre önce girmesine rağmen internet bir çoğumuz için vazgeçilmez olmuştur. Ticaret hayatında ise henüz beklenilen kapasiteye ulaşılmamıştır. Birçok...

Kapat