Günümüz koşullarında tüketici üreticinin seçtiği ve çizimi yaptırdığı sınırlı sayıdaki tasarımları değil de kendi hazırladığı tasarımı kullanmayı istemekte, özellikle gençler daha farklı bir tarz taşımak için bu yönde talepte bulunmaktadır veya sevdiği tv dizisi kahramanını tişörtünde görmek isteyebilmektedir. Gelelim bizi ilgilendiren kısmına acaba bu baskılardaki dizaynlar üreticilerin başını ağrıtabilir mi?


En belirgin örnekle bugün bir tişörtün üzerine ünlü bir spor markasının adını yazıp satmanın suç olduğunu hepimiz öğrenmiş durumdayız. Bunun kaynağı o markanın ulaşmış olduğu tanınmışlık düzeyi ile birlikte tescilli bir marka olması sebebiyle hukuksal koruma altına girmesidir. Bu durumda bir dizi, tv, ünlünün ismi vs.

Markalar için durum böyle, sanatçı resimleri, dizi karakterleri, çizgi film karakterleri için acaba durum nedir? Bu karakterin ortaya çıkışı ticari bir çalışmanın sonucudur. Tişört baskısı da bir ticari iştir. Genellikle bu karakterlerin maddi hakları bu yapımın sahibine ait olmaktadır. Örneğin, Örümcek Adam karakteri Marvel firmasına, Bilgisayar oyunu olan Need For Speed Electronic Arts?a, Kurtlar Vadisi?nin karakterleri de Pana Film?e aittir.

Bu durumda karakterin tişört, oyuncak, defter veya başka ne olursa olsun baskısının kullanılması bu hak sahiplerinden alınacak izne bağlıdır. Bunun yolu da lisans almaktır. İzinsiz her türlü kullanım hak sahiplerinin ciddi takibi halinde büyük yaptırımları olacaktır.

Bu yaptırımlar elbette tişörtü üzerinde taşıyan kişiye yöneltilemeyecektir, zaten uygulamada da hiçbir müşteriye bu şekilde dava açılmaz fakat bundan ticari gelir elde eden üreticilerle önemli mücadele edilir. Bu sınai gak sahiplerinin en önemli gelir kaynağı da bu lisans haklarıdır. Firmaları bu lisanslama sistemine girmeleri için zorlayacaklardır. Yazının başında bahsettiğimiz tişört sisteminde, bir kişi beğendi dizi karakterinin resmini bulsa ve yüklese, sitedeki firma da bunu basıp ziyaretçiye gönderse yine hak ihlali meydana gelecektir. Siz ne kadar ziyaretçiye gönderdiğiniz resimlerle ilgili sorumluluk size aittir şeklinde sözleşme yapsanız da sonuç değişmeyecektir. Çünkü bu sefer birlikte suç işlenmiş olacaktır. Bu konunun çözümlerinden birisi hak sahibi ile lisans yapmaktır. Diğerlerini ise avukatınızla mevcut duruma göre geliştirebilirsiniz.