haber kaldırma

İnternet üzerinden hakaret, karalama, yeni tanımıyla online itibar bilişim hukukunun son yıllardaki en önemli ve yeni konusu haline geldi.

Şikayet hakkı ile marka itibarının, kişilik hakları ile haber alma özgürlüğünün karşı karşıya geldiği bir dönemdeyiz.

Netdaşların davranışları açısından iki önemli soru aklımızda,

1-     Yeni medya ile birlikte neden hakaret ve karalama artış gösterdi?

2-     Hakaret veya haksız karalamaya maruz kalan şahıs veya şirketler haklarını ararken ne tür sorunlarla karşılaşıyorlar?

Bu sorulara yanıt ararken ilk akla gelen, bu uyuşmazlıkların gerçekleştiği saha uluslararası bir alan, bu nedenle de ortada açık hakaret ve tehdit varken, bu suçu işleyen kişi Türkiye’de yaşamasına rağmen suçu işleyen şahıslara ulaşmak mümkün olmuyor.

Ayrıca internetteki bir içerik, sokaktaki dedikodudan daha etkili olabiliyor. Hakkınızda açılan bir soruşturmanın veya sadece ifade vermek için adliyeye gidilmesi haber sitelerinde çok farklı bir şekilde yayınlanabiliyor. Elbette böyle bir durumda birkaç siteye ulaşarak işin doğrusunu anlatıp o haberin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz fakat bir kaynaktan servis edilen bir kopyala-yapıştır ile bir anda onlarca haber sitesi, forum sayfası veya blogda yerini alıp onlarca sayfa içeriğe dönüşüyor.

Açıkçası bir kast yoksa haber içerikli özel veya kurumsal siteleri suçlamak da mümkün değil çünkü editörler de mağdur olan şahıstan bir talep gelmeden işin gerçeğini de bilemiyorlar.

İşte bu denge nedeniyle de internette uyar/kaldır yöntemi genel olarak kabul görüyor. Çünkü 300 adet içerik için mahkeme kararı alınması uygulamada mümkün olmadığından 5651 sayılı yasada da öncelikle site sahibine başvuru ön görülmüş.

Dünyadaki bütün benzer örnekler de böyle işlerken, ortam sağlayıcı durumda siteler örneğin Youtube kullanıcısı ile irtibata geçilmesini istemekte.

Fakat her halükarda alınmış olan bir mahkeme kararının sorunu çözeceği de kesin değil, çünkü genellikle site sahipleri kendilerini gizleme yoluna gitmekte, sitelerin barındırma hizmeti yurt dışında verilmediktedir. Tek tek bu site yetkililerinin tespiti dahi teknik bir araştırmayı gerektirdiğinden maalesef hakkında çıkan asıl haberlerden veya içerikten mağdur olan şahıs ve şirketler tek başlarına sonuca gidememektedirler.

Gün geçtikçe daha şeffaf sistemlerle ve özdenetim ile bu sorunların da azalacaktır o zamana kadar iyi bir çözüm ortağı ile çalışabilir veya yazılanları sineye çekebilirsiniz.