Değerli Ekonomi-D okuyucuları bu hafta sizlerle patent konusunu ele alacağız. NTV ve Kanal D’de başlayan mucit programlarıyla birlikte bu konu önem kazandı ve biz de sizlere son günlerin popüler konusu olan patent hakkında bilgi vermeye karar verdik. Bu yazımızda buluş nedir? Buluşa patent verilebilirlik şartları nelerdir? Ve yanlış bildiğimiz konulara değineceğiz.

Teknolojideki ilerleme bir yandan sorunların çözümünü bulurken bir yandan da yeni sorunları da ortaya çıkartmaktadır. Bu yeni sorunların çözümü için ise milyonlarca insan gece gündüz araştırma-geliştirme faaliyetlerini sürdürmekte ve çözümler kimi zamanda karşımıza bir ürün olarak çıkarken kimi zaman da yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Neticede çözüm bekleyen milyonlarca sorun vardır ve bilim insanları bu sorunların çözümü için gecelerini gündüzlerine katmakta, büyük yatırımlar yapılmakta ve çözüme ulaşılmasıyla bu harcanan zamanın, emeğin ve paranın karşılığı alınmaktadır. Bu sürecin sonunda hukuk devreye girer çünkü insanlığa açıklanan bu buluşlar artık ticaretin konusudur. Olumlu anlamda, devletler bu buluş sahiplerinin hakkını korumak için devreye girer.

Patentin konusunu buluşla oluşturur. Bizim hukuk sistemimiz, yorumu daraltmamak ve ileriye dönük olması için buluşu tanımlamamış fakat hükümleri buluş üzerine kurmuştur. Buluş yukarıda belirtildiği gibi kısaca sorunların çözümüdür. Fakat bunun buluş sayılabilmesi için tekniğin içerisinde olması, uygulanabilir olması ve bir ilerleme olması gerekmektedir.

Her buluşa patent verilmez, buluşa patent verilebilmesi taşıması gereken şartlar vardır. Buluş, öncelikle yeni olmalıdır yani tekniğin bilinen durumuna dahil olmamalıdır. Bu buluş ile ilgili bilgiler toplumun rahatça ulaşabileceği şekilde yayınlamamış olmalıdır. Tekniğin bilinen durumu aşılmalıdır yani bir uzmanın bilgisiyle o buluşun yapılamayacağı bundan da üst düzey bir durumun olduğu belirgin olmalıdır. Sanayiye uygulanabilir olmalı, üretime elverişli olmalıdır.

Patent verilemeyecek diğer durumlar ise şöyledir: Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları. Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin oyun ve kurallar, edebiyat ve sanat eserleri, bilgisayar yazılımlarıdır. Bunlar genelde patent alınabileceği zannedilen ve başvurulara konu olabilen durumlardır.

Yukarıda ayrıntılara girmeden sizlere buluşun ve patentin ne olduğunu aktarmaya çalıştım, gelecek yazılarımızda ise konuyu uygulama açısından değerlendireceğiz