EVTEKSten kalan hukuk sorunları

2011-05-02T17:36:16+03:0027/05/2007|Categories: TASARIM HUKUKU|Tags: , , |

Geçtiğimiz hafta İstanbul CNR’da düzenlenen EVTEKS 2007 ev tekstili fuarını ziyaret ettik ve sektörün sorunlarını yerinde görme fırsatına sahip olduk. Her markanın boy gösterdiği fuarda özellikle desenlerin taklidi ile ilgili yoğun sorularla karşılaştım. Tabi bu soruların sebebi mahkeme kararıyla taklit desenlerin tespiti için gelen meslektaşlarımızın işlemleriydi. Tasarımlarını tescil ettirmiş olan marka sahipleri oldukça rahattı.

Denizli’den katılan firma sahiplerinden birisi, aslında herkesin kullandığı bir desenin bir başka katılımcı tarafından kullanıldığını ve kendisine bunu sorduğu zaman da tescil ettirdiği söylediğini belirterek, bu durumun nasıl olabildiğini, her makinede olan bir desenin nasıl bir kişinin tekeline bırakılabildiğini sordu?

Benzer durumlar her zaman olmaktadır değerli okurlarımız, henüz tasarım tescillerine yeni alışan firma sahipleri olayı biraz abartıp kendilerinin tasarımı olmayan desenleri de uyanıklık yapıp tescil ettirmenin gayretindedir.

Endüstriyel tasarımlarda yenilik hiç bilinmeyen ya da bilinen bir çözümün yeniden değişik yorumlarla tasarlanması olarak kabul edilmektedir. Yani tasarımın yeni olmasının yanında mutlaka ayırt edici özelliği de olmalıdır. Bunun belirlenmesi için normal bir alıcının iki farklı tasarım arasındaki farkı algılayabilmesi gerekir. 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması hakkındaki kanunun 5. maddesine göre “yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar” korunur. Yenilik, daha önce söz konusu tasarımın kamuya arz edilip edilmediğinin tespiti ve ispatıdır.

Fuardaki firma sahibinin verdiği bilgiye göre desenlerin basıldığı makinelerin sabit desen hafızası var ve üretici dilerse bu desen kodlarını bilgisayar desteği ile sisteme giriyor ve o deseni üretebiliyor. Ve bu desenler de zaten makinelerin kataloglarında bulunuyor. Kısaca bu makineye sahip olan herkes o deseni zahmetsizce kullanabiliyor. Yani ortaya yeni bir desen çıkartmıyor.

Peki bu yeni olmayan tasarımı TPE nasıl tescil ediyor? TPE’nin bir kabahati yoktur, çünkü TPE başvuruları beyan usulüne göre kabul eder ve benzerlik araştırması yapmaz. Sadece tasarımı yayınlar ve 6 ay içerisinde eğer itiraz gelmezse tescil eder. Şayet itiraz süresi geçmişse hak sahipleri mahkemeye başvurarak bu tescilin hükümsüzlüğünü talep edebilir.
Peki tasarımlarımızın benzerlerinin tescil edildiğini nasıl öğreneceğiz derseniz, özel sektör bunun çözümü için sınai mülkiyet danışmanlık şirketlerinden bazıları tasarım inceleme hizmeti vermektedirler. Bu hizmeti mutlaka alınız.

Kısacası kamu tarafından bilinen tasarımların tescilinin iptali mümkündür, eğer firma sizin üretiminizi bu yaptığı tescil ile engelliyorsa bu tescilin hükümsüzlüğü için mahkemeye başvurabilirsiniz.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Ürün Patentine Böyle Tecavüz Edilir

Değerli okurlarımız sizlerden sorular gelmeye devam ediyor ve biz de sizlerden gelen soruları konuların sırasına göre hem cevaplamaya hem de...

Kapat