Değerli okuyucularımız, ülkemizde gün geçtikçe tasarım tescili başvuruları artmaktadır fakat henüz bir tekstil ülkesine yakışan rakamlara ulaşabilmiş değiliz. Üreticilerimizin gün geçtikçe bilinçlendiği, taklit tasarımları kullanmaları halinde karşılaşacakları yaptırımları öğrendiği bu sebeple de kendisine özgü tasarımlar kullanması gerektiğini bir kısım üreticimiz kabullenmiş durumadır.

Bazı üreticilerimiz ise bu tescil ettirme konusundan da haksız kazanç elde etme yolunu bulmuş gibi görünüyorlar. Son günlerde daha önce defalarca kullanılmış olan desenlerin, kalıpların, dizaynların tescili için başvuruların yapıldığı ve başvuruyu yapar yapmaz tescil numarasını alan firmaların derhal rakip firmalara ihtarname göndererek onları baskı altına almaya çalıştıklarını görmekteyiz. Vatandaşımız vakit kaybetmende tasarım konusunu öğrenmiş bundan getirim elde etme yollarını bulmuş bile, eh burası Türkiye! Benzeri olaylara muhatap olunduğu gelen bilgilerden anlaşılmaktadır bu yazımda size bu işe nasıl önlem alınacağını aktarmaya gayret edeceğim.
Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında 554 sayılı KHK m 5 ve 6’da yer alan hükümlere göre, ancak yeni ve ayırt edici niteliği olan tasarımlar kanun tarafından verilen haklara sahip olur, bir tasarımın yeni olabilmesi için iki unsura sahip olması gerekir, bu unsurlardan birincisi söz konusu olan tasarımın önceki bir tasarımla ayını olup olmadığı, ikinci unsur ise aynı tasarımın daha önce kamuya sunulup sunulmadığıdır. Bu ayniyet öyledir ki; önceki tasarımdan küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa aynı kabul edilir.
Dünyanın herhangi bir yerinde mevcut tasarım kamuya sunulmuşsa yeniliğin varlığından söz edilemez. Kamuya sunulmuş olma kavramı ise; herhangi bir şekilde tescili talep edilen tasarımdan kamunun haberdar edilmesidir. Bu durumu ispatlamak için broşürler, kataloglar kullanılabilir, TPE’ye yaptığımız itiraza bunların noterden onaylı suretlerini eklememiz gerekecektir.
Peki nasıl oluyor da yeni olmayan bir tasarım tescil edilebiliyor? 554 Sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, bir tasarım tescil başvurusu başvuru aşamasında “yenilik” ve “ayırt edici nitelik” kriterlerine göre incelemeye tabi tutulmamaktadır. Koruma şartları olan yenilik ve ayırt edicilik kriterlerinin mevcut yasamıza göre dünya çapında olması gerekliliği, böyle bir ayrımın yapılmasında objektif yaklaşımı sağlayacak kriterlerin bulunmaması gibi nedenlerle inisiyatifin araştırma yapacak kişilerde toplanacağı gerçeği daha fazla karışıklığa neden olacağı düşünüldüğünden, TPE tarafından tasarım tescil sistemi için itiraza dayalı incelemesiz sistem benimsenmiştir. Yani başvuruyu yapar yapmaz, başvuru sicile kayıt ediliyor ve tescil numarası veriliyor. Maalesef sektördeki bazı firmalar bu incelemesiz sistemi kendi menfaatleri için kullanma gayretine girip, 6 aylık itiraz süresinin daha geçmesini beklemeden kendisi TPE tarafından verilen tescil numarasını sanki tescil belgesi almış gibi kullanarak zaten önceden benzer ürünleri kullanmış olan firmalara hukuksal baskı kurmaktadırlar.
Bu durumda derhal TPE’ye itiraz başvurusu yapıp, ilgili başvurunun daha önceden piyasaya sürüldüğünün ispatlaması ve başvurunun iptalinin istemesi gerekmektedir. İtirazımız mutlaka yenilik itirazı olmalıdır. İlerleyen yazılarımızda tekstil dünyası için önemli olan bu tasarım konusunun ayrıntılarına gireceğiz.