Çin’in tekstilcilerimizin ortak sorunu haline geldi şu günlerde konuya farklı açıdan yaklaşacağız ve sektörümüzün yeni sorunu olan Çin’den gelen tekstil ürünlerini tasarım hukuku açısından ele alacağız.

Genelde bir tekstilcimiz yurt dışındaki fuarları gezer ve bu ziyareti sırasında çok güzel bir tasarımı gözüne kestirir. Tasarımcısına yatırım yapmaktansa bu şekilde ürünleri taklit etmeyi tercih eden bu tekstilcimiz bu üründen bir örnek alır gelir. Ya bu ürünün birebir aynısını ya da ufak değişiklerle yenisini bilgisayar ortamına aktarır. Buraya kadar senaryo hep böyledir.

Bir şekilde tasarım hukukundan haberdar olan bu uyanık tekstilci bir başkasına ait olan tasarımı taklit ettiği yetmezmiş gibi bunu Türk Patent Enstitüsü nezdinde kendi adına tescil ettirmek üzere başvurur. Ve tescil numarasını hemen alır ve bu tescile güvenen tekstilci o kadar uyanıktır ki bu elindeki tasarımın üretimi için Türkiye’den daha ucuz işçiliği olan Çin’den bir fabrikayla anlaşır. Daha kötü malzemeden yapılmış olan tasarımı piyasaya sürer ve tescil numarasına dayanarak kendisi gibi aynı tasarımı üretmiş olan rakiplerine dava açar. Buraya kadar belki akıl vermiş gibi görünüyoruz fakat şimdi işin aslında böyle olmadığını sizlere anlatacağız.

Tasarım tescil belgesi alabilmek için öncelikle o tasarımın dünyanın hiçbir yerinde üretilmemiş olması gerekir. Fakat TPE nasıl oluyor da daha önce üretilmiş bir tasarımı derhal sicile kayıt edebiliyor? Bunun cevabı da henüz tasarımları karşılaştırabilen bir otomatik sistemin olmayışından kaynaklanıyor. Bu sebeple TPE her ne kadar tasarımı sicile kayıt etse de 6 ay içerisinde bir itiraz gelmezse karşı tarafa tasarım tescil belgesi vermektedir.

Yukarıda anlattığımız gibi bir tekstilciden bir itiraz gelmesi halinde derhal o ürünün daha önce piyasaya sürülüp sürülmediği araştırılmalıdır, şayet piyasaya sürülmüş ise 6 aylık süre içinde delilleriyle birlikte TPE’ye itiraz edilmelidir. Şayet bu 6 aylık süre geçmişse tasarım için hükümsüzlük davası açılmalıdır.

Şu an sektörde bu gibi durumlar dikkat çekmektedir, taklit tasarımı tescil ettirip Çin’de ürettikten sonra ülkemize sokan tekstilciler kendisi gibi yapan diğer firmaların önünü kesmenin yolunu aramaktadır. Fakat hukuka aykırı olarak yapılan bu işlemlerin korunması yolu yoktur. Haksız yere aldığınız elinizdeki tescil belgesine dayanarak rakip firmalara dava açarsanız karşı taraf biraz işi biliyorsa ve avukatı konuya hakimse mutlaka tescil bilgesini iptal ettirecek ve bununla da kalmayıp şirketinin itibar kaybettiğini öne sürüp sizden tazminat alabilecektir.