Tasarımların tescili ile marka olmak

2011-05-02T17:36:16+03:0018/06/2007|Categories: TASARIM HUKUKU|Tags: , , |

Değerli okuyucularımız, ülkemizin tekstil konusundaki büyüklüğü tartışılmaz bir gerçektir. Fakat bu büyüklüğümüze rağmen dünyaca ünlü bir markamız mevcut değildir. Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte bizim konumuzu ilgilendiren sebebi özgün tasarımlarımızın olmayışıdır. Uzun süre fason üretim yapmış olan fabrikalarımıza tasarımlar yurt dışından marka sahibi gelmekteydi, ülkemizdeki fabrikaları sadece hizmet vermek için kullanan dünya markaları artık daha ucuz hizmet veren Çin’e yöneldi, hal böyle olunca bu güne kadar tasarımcıya yatırım yapmamış yerli firmalarımız hazır tasarımlarla üretime devam etmeye çalıştı, bu yolu seçen firmalar maalesef kapanmış durumdadır!


Bazı firmalarımız ise kendi markasını yaratma gayretine girip bunun ilk şartı olan özgün tasarımlar geliştirebilmek için tasarımcılara yatırım yaptılar. Tasarlanan bu özgün tasarımlarını kaliteli kumaşlarla bütünleştirince tekstil dendiğinde şu an hepimizin aklına gelen büyük markalar ortaya çıktı.
Özgün tasarımın önemini yeni kavrayan tekstil sektörü bu günlerde bu tasarımlarını nasıl koruyacağının telaşına düşmüş durumdadır, çünkü hâlâ tasarımcıya yatırım yapmayan yerli firmalarımız bu konuda girişimde bulunan firmaların tasarımlarını taklit etmekte ve aynı ürünü tasarımcısına yatırım yapan firmadan daha düşük fiyata piyasaya sürebilmektedir. Bu da haksız rekabete neden olmaktadır.
Özellikle tekstil firmalarından gelen sorulardaki uyuşmazlık, taklitçilerin firmalar tarafından üretilen ürünleri aynen taklit etmek ve bunları satmak suretiyle haksız rekabete sebebiyet vermesi noktasında toplanmaktadır.
Taklitçiler, tasarımını tescil ettirmiş firma tarafından tasarlanıp, üretilen ve TPE nezdinde tescil ettirilmiş olan tasarımların aynını izni olmaksızın üretip, piyasaya sunmaktadır. Sahibinin izni olmaksızın tescilli bir tasarımın aynını veya belirgin şekilde benzerini üretmek, piyasaya sunmak, satmak, sözleşme akdi için icapta bulunmak, ithal etmek, ihraç etmek, bu amaçlarla depolamak, elde bulundurmak tasarım hakkına tecavüzdür.
Tasarım hakkı tasarımcıya veya onun hukuki haleflerine aittir. Tasarımın kullanılması hak ve yetkileri münhasıran tasarım hakkı sahibinindir. Üçüncü kişiler, tasarım hakkı sahibinin izni olmadan koruma kapsamındaki tasarlanan veya tasarımın uygulandığı bir ürünü üretemez, piyasaya sunamaz, satamaz ve ihraç edemez.
Tasarım haklarına önem veren firmalar genellikle ürünlerinin üretiminde oldukça kaliteli malzemeler kullanmakta, işçiliğe önem vermekte ve her ayrıntıyla titizlikle ilgilenmektedir. Taklitçiler ise ürünü daha ucuza mal etmek için kaliteyi düşürmekte ve bu şekildeki tüketiciyi yanıltıcı hareketleri sonucunda şirketlerin ticari kazanç ve saygınlık bakımından zarara uğratmaktadırlar.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Tasarım böyle iptal ettirilir!

Değerli okuyucularımız, ülkemizde gün geçtikçe tasarım tescili başvuruları artmaktadır fakat henüz bir tekstil ülkesine yakışan rakamlara ulaşabilmiş değiliz. Üreticilerimizin gün...

Kapat