Uyanık girişimcilerin, tescil girişimi

2011-05-02T17:36:10+03:0014/10/2008|Categories: TASARIM HUKUKU|Tags: , , , |

Bu hafta sizlerle son zamanlarda sıkça rastladığımız endüstriyel tasarım alanındaki bir konuya değineceğiz. Bu yazımızda da konuyu örnekleyelim.

A, hırdavat malzemeleri üreten bir firmadır, yaptığı yurt dışı gezilerinde fuarlara giderek yeni modelleri ülkesine getirmektedir. Bu gezilerinden birisinde güzel bir ürün görüp almış, Türkiye getirip aynısından üretip piyasaya sürmüştür. Bir süre sonra söz konusu tasarım tutmuş rakipleri de aynı ürünü üretmeye başlamıştır. Bunu fark eden A bir şekilde rakiplerini durdurmak istemektedir. Bu sırada bir aklı evvel, her durumdan para kazanmaya çalışan bir danışmanlık firması ile tanışır ve ona bunun için tasarım belgesi alınırsa rakiplerinin üretemeyeceğini söyler fakat bunun daha önce yurt dışında üretilip üretilmediğini sormaz, sorsa da iş kaçmasın diye sesini çıkartmaz.


A, tasarım tescil belgesinin düzenlenmesini bekler, belgeyi alır almaz rakiplerine ihtarnameler gönderir ve üretimi durdurmalarını aksi halde dava açacağını bildirir. Bu ihtarnamelerden birisini alan B, bu ürünün yurt dışında üretildiğini hatta Türkiye’ye gönderilen eski tarihli kataloglarda yer aldığını bildiğinden ve söz konusu üründen çok fazla üretim yaptığından bir yaptırımla karşılaşmamak için bu konuyu avukatına götürür.

Avukatı da ona, 554 sayılı KHK’nin endüstriyel tasarımların tescili sistemi ön incelemesiz bir sistem olduğunu TPE başvuruları beyan usulüne göre kabul ettiğini ve bu modelin dünyada veya Türkiye’de piyasaya sunulmuş olup olmadığını incelemediğini anlatır.

554 sayılı KHK’nin 5. maddesine göre “yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar” korunur. Madde 6’ya göre ise bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın her hangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Dava konusu tasarımların ise, tescilden önce kamuya sunuldukları kataloglardaki tasarımlardan anlaşıldığını belirtir ve 43. madde gereği hükümsüzlük davası açılmasını tavsiye eder.

B, kataloglardaki bazı tasarımların biraz farklı olduğunu bunun sorun çıkartıp çıkartmayacağını sorar. Avukatı, EndTasKHK’nin m.7/son fıkrasında “ilke olarak farklılıklardan çok ortak özelliklerin değerlendirilmesine ağırlık verilir” ifadesi yer almıştır. Bu hükümden hareketle bilgilenmiş kullanıcı gözüyle hükümsüzlüğe konu tasarım ile önceden piyasaya arz edilen tasarımlar genel görünümleri itibariyle karşılaştırıldığında, söz konusu tasarım tescil belgesi alabilecek bir ayırt edici özelliğe sahip olmadığı ortaya çıkmaktadır şeklinde bu soruyu yanıtlar.

B son olarak, karşı tarafın belgesi hala geçerli biz davayı açtığımızda ya karşı taraf tepki olarak mallarımıza el koymaya kalkarsa ne olacak diye sorar. Bu durumda tedbir talebi ile hakimin kabul etmesi halinde, belgenin dava sonuna kadar kullanımının durdurulabileceğini avukatı dile getirir ve dilekçesine bu talebi de ekler.

Benzer durumlarla karşılaşmamak için siz siz olun sadece kendinize özgü tasarımlar için başvuruda bulunun.

Bir yorum

  1. Ismail 02:23 de 18 Şubat 2013

    k1 belgemi iptal ettiler.. verilen hak nasıl geri alınır anlayamıyorum..bu konuda mahkeme yoluyla bişeyler yapabilirmiyiz? teşekkür ederim.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü niyet hükümsüzlüğe konu olamaz mı?

Değerli okurlarımız bu hafta sizlerle marka hukukumuzun önemli bir ayrıntısına değineceğiz. Bilindiği üzere marka başvurusu yapıldıktan sonra TPE tarafında inceleme...

Kapat