GAYRİMENKULLERİN AYIPLI, EKSİK YA DA GEÇ İFA EDİLMESİ

2016-08-13T14:46:02+03:0004/08/2012|Categories: Diğer, Uncategorized|Tags: , |

İnşaat sektörünün gelişmesi ile günümüzde gayrimenkul alımları çoğalmıştır. Yüksek bedeller ödeyerek satın aldığımız bu gayrimenkulleri ayıplı, eksik ya da geç ifa edilmesi durumunda kanunun bize tanıdığı haklardan bahsetmek istiyorum.

Konutun sözleşmede belirlenen tarihten sonra teslim edilmesi durumunda geç ifadan bahsedebiliriz. Sözleşmede tek taraflı olarak sözleşme koşullarında değişiklik yapılabileceği yazsa bile Tüketiciyi Koruma Kanunu gereğince sözleşme tüketici aleyhine değiştirilemez bu nedenle tek taraflı değiştirme yetkisi içeren hüküm tüketici açısından bağlayıcı değildir. Geç teslim ayıplı teslim niteliğinde değildir. Bu durumda ancak kira kaybı talep edilebilir.

 

Gelelim eksik ya da ayıplı ifaya; eksik iş, yapılması gerektiği halde yapılmayan ayıplı iş ise eserde olması gereken vasıflar ile mevcut olan arasındaki farklardır.

Ayıplı işten dolayı talepte bulunabilmek için ihbar şartı aranırken eksik işte bu şarttan bahsedilmemiştir.

 

Örneğin; A,ilan ve broşürlere bakarak 218 m2 taşınmaz satın alır ve taşınmazın daha sonra 172m2 olduğunu fark eder. Bu durumda eksik işten bahsedebiliriz. Gayrimenkullerdeki eksiklikler ortak kullanım alanlarına ya da bağımsız bölümlere ilişkin olabilir. Alıcının böyle bir eksiklikle karşılaşması durumunda mülkiyetin kendisine devrinden itibaren 10 yıllık zamanaşımı içerisinde eksikliği ileri sürerek ödediği bedelden eksik çıkan miktar oranında bedelin indirilmesini isteyebilir.

 

Gayrimenkulün ayıplı çıkması durumunda ise bu ayıp gözle görülür biçimde –açık- ise 30 gün, sonradan ortaya çıkan –gizli- bir ayıp ise mutat süre içinde alıcının ayıp ihbarında bulunması gerekir. Aksi halde Yargıtay karlarına göre taşınmazı ayıplı hali ile kabul etmiş sayılmaktadır.

Bu ihbarlar ile birlikte beş yıllık zamanaşımı süresi içinde gayrimenkulün ayıplı ifasına dayanarak dava açabilmektedir.

2 Comments

 1. Sinan Aslan 11:41 de 05 Kasım 2013

  aynı dert bende de var acaba ne yaptınzı sonuç ne oldu

 2. Sinem Karakaş 11:47 de 24 Ocak 2013

  Merhabalar, ben İzmir Soyak Siestalardan kendime bir ev aldım, bize 2 ay geç teslim ettiler, sesimizi çıkarmadık, 2012 haziran da dairemizi aldık, eşyaların yerleşmesi derken temmuz da taşındık, ağustos ayında daha yağmurlar bile yokken 7.kattaki evim balkondan su bastı, her yer mahvoldu, parkeler, süpürgelikler söküldü, duvarlarım su içinde kaldı, 5 gün bekledim kurumasını evde 50 derece de kombi yaktım, kapıyı kapatıp otelde kaldım. Geldiler bana inşaat artığı kalmış temizlendi dediler, daha sonra ekim ayında kurban bayramı son gün yağan şiddetli yağmur ile balkonumdan aynı şekilde sular taştı, ev 2.kez berbat hale geldi, yine SOYAĞA güvendim, bu defa kış 15 gün parkeler sökük süpürgelikler yok taş üzerinde bekledim evin kurumasını.

  Berbat günler geçirdim.

  Derken 5 aralıkta iş seyahatine çıktım 10 aralık da döndüğümde duvardan akan su sızıntısını gördüm, artık çıldırdım dairem ayıplı ya değiştirin ya paramı verin dedim bana koordinatör yolladılar YAPICAZ SON BİRDAHA SORUN OLMAYACAK DEDİLER.

  En son 1 hafta önce aynı duvardan yine su sızdı eve.

  Soyak tadilattan yana ancak BEN EVİ SIFIR ALDIM,7 ayda 2 ay tadilattaydı eviminde huzurlu oturamadım, ve ev sıfır halinden gördüğü tadilat nedeniyle3.ele düştü, yüksek rakamlar ödüyoruz biliyorsunuz.

  Şimdi ben ne yapmalıyım?

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
SATICININ AYIPLI MALLARDAN SORUMLULUĞU

Satım sözleşmesine konu malın tüketiciye teslimi anında taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması halinde ayıplı...

Kapat