Telif hakkı ve teknik destek firmaları

2011-05-02T17:35:35+03:0015/06/2009|Categories: Bilişim Hukuku, Yazılım Hakları|

Değerli okurlarımız korsan yazılım ile mücadele çerçevesinde hak sahibi firmalar özellikle ticari yazılımlarla ilgili olarak zaman zaman şirketlere baskın olarak nitelendirilen uygulamalar yapmaktadır.

Burada yazılım üretici firmaların temel amacı kullanıcıları lisanslı ürün kullanmaya sevk etmektir. Zira özellikle şahsı olarak elde bulundurulan ve ticari amaç dışında elde bulundurulan yazılımlar konusunda firmaların çok da müdahalesi yoktur aksine bu kişilerin bu yazılımları deneyip kullanmaları reklam açısından istenilen bir durumdur.
Bununla birlikte ticari amaçla elinde lisanssız yazılım bulunduran bir kişi veya kurum tespit edildiğinde, bu kişi ürün için lisans alınması aksi durumda dava açılacağı ihtarıyla karşılaşmaktadır. Telif hakları açısından alınacak cezanın boyutu düşünüldüğünde genellikle lisans alınarak taraflar uzlaşmaktadır. Anlaşma olmaması halinde hak sahibi taraf konuyu mahkemelere intikal ettirmekte ve davayı kaybetme riski altında olan taraf bu sefer anlaşmak zorunda kalmaktadır. Burada önemli olan her olayın kendine özgü maddi unsurlarıyla değerlendirmek gerekir. Bu konunun detaylarına ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

Burada özellikle kurumlara sürekli teknik destek veren bilişim firmalarına birkaç tavsiyemiz olacak. Mutlaka yeni bir sistem kurulduğunda müşterinize sistemdeki lisanslı olan ürünlerin ve ücretsiz ürünlerin yer aldığı bir program listesini imzalatınız. Bu tarihten sonra yüklenen her yazılım ile ilgili sorumluluğun kuruma ait olacağını belirtiniz. Özellikle kurumlara lisanslı ürün satışı yapınız ve diğer teklifleri geri çeviriniz veya alternatif ücretsiz yazılımlara yönlendiriniz. Çünkü bu durumda davalı firmalar ?bizim bilgisayarda böyle bir yazılım yüklü olduğundan haberimiz yoktu, zaten bunu yüklemeyi de bilmeyiz, yazılımı teknik destek veren firma yüklemiştir? şeklinde savunma yapmaktadırlar.

Bu nedenle parça satış yaparken veya yeni bir bilgisayar satarken yukarıdaki gibi bir form imzalatınız şayet sürekli teknik destek veriyorsanız genel sözleşmenize mutlaka bu lisans konusunu düzenleyen hükümler yazmayı unutmayınız.

Sorunuzu veya yorumunuzu paylaşabilirsiniz

Önceki yazıyı okuyun:
İnternet alan adları ve marka

Şirketler gün geçtikçe ürün ve hizmetlerini internete taşımaktadırlar. Sanal alem dışındaki kullanımlarda bir sorun yaşanmazken iş internetin kendine has özelikleri...

Kapat